Osobní stránky -  Vladimír Brůna
stále ve výstavbě ...
... a proto aktuální

Profesní životopis
Publikace

Projekty, granty, VVZ
Konference, semináře
Expedice
Výuka
Aktivity a popularizace
Partneři a sponzoři

Hlavní strana

kontakt:
Český egyptologický ústav
Filosofická fakulta
Univerzita Karlova v Praze
Celetná 20
110 00 PRAHA 1
 
e-mail: vladimir.bruna@ff.cuni.cz_

Český egyptologický ústav FF UK Praha


 

Archeologický výzkum v Abúsíru - Historie expedic

Na terénním výzkumu v Abúsíru se účastním od podzimu 2001 v pravidelných intervalech jaro - podzim. Hlavní pracovní náplní je geodetická dokumentace výzkumu, tvorba GIS, mapování pomocí GPS a v posledním roce i laserové skenování jako jedna z nových metod dokumentace a fotografie z výšky a ty pozemní.
Abúsír v prostředí mapového serveru - mapa.

Sezóna 2017

Jaro
V Abúsíru jsem byl na krátké třítýdenní expedici (14.4. - 5.5.), kde bylo prioritou stabilizace a zaměření bodů geodetické sítě Abúsír s pomocí GPS ve spolupráci s egyptskou geodetickou firmou. Současně byla provedena dokumentace výzkumu prof. Bareše objektu AW6 a jeden den se podařilo snímkovat z draka. 

Podzim

V sobotu 9. září 2017 začala podzimní archeologická expedice v Abúsíru. Celkem čtyři týdny jsme kopali s Láďo varadzinem z Archeologického ústavu Av ČR, v.v.i. na východní straně Abúsíru a zadařilo se. Chrám o velikosti cca 32 x 53 m nám přinesl spousty zajímavých nálezů. Jedinečná je kartuše panovníka Ramesse II. a tím se potvrdil první nález chrámu v Abúsíru z této doby. Čas plyne dál. Láďa se chystá na 6-ti týdenní výzkum v Súdánu na lokalitě Sabaloka a my jsme se přesunuli na jih Abúsíru k hrobce AS98. Jsme na začátku a už první nálezy nám definují její stáří, majitele a nádhernou výzdobu. 

Na začátku listopadu jsme uzavřeli výzkum objektu AS98 a přesunuli jsme se zpět do chrámu, kde odkrýváme starořišské struktury, na kterých byl chrám z doby Ramesse II. postaven. 
Je neděle 26.11. 2017 a my jsme zavřeli Abúsír. Na naší expediční vile probíhá balení a odpoledne se přesouváme do Káhiry. Čeká nás ještě 5 dnů práce a první prosincový den cesta domů.


zpět na expedice