Osobní stránky -  Vladimír Brůna
stále ve výstavbě ...
... a proto aktuální

Profesní životopis
Publikace

Projekty, granty, VVZ
Konference, semináře
Expedice
Výuka
Aktivity a popularizace
Partneři a sponzoři

Hlavní strana

kontakt:
Český egyptologický ústav
Filosofická fakulta
Univerzita Karlova
Celetná 20
110 00 PRAHA 1
 
e-mail: vladimir.bruna@ff.cuni.cz_

Český egyptologický ústav FF UK Praha


 

Archeologický výzkum v Abúsíru a v Sakkáře - Historie expedic

Na terénním výzkumu v Abúsíru a v Saqqaře se účastním od podzimu 2001 v pravidelných intervalech jaro - podzim. Hlavní pracovní náplní je zejména geodetická dokumentace archeologického výzkumu, zpracování prostorových dat v GIS a CAD, mapování, pozemní laserové skenování a fotografie z výšky pomocí upoutaného draka. Vedle toho mám na starosti logistiku expedice a podílím se na výzkumech jiných expedice. 

Jaro 2021

Jarní expedice začala odletem tříčlenného týmu z Prahy přes Istanbul do Káhiry. Po rychlé přípravě potřebného vybavení jsme se přesunuli na naší vilu do Sakkáry. přivítalo nás pěkné slunečné počasí. Druhý den jsme prohlédli Abúsír, který jsme přes rok nenavštívili, odpoledne přijeli dva polští geofyzici Tomasz Herbich a Robert, se kterým jsem pracoval v súdánském Usli před mnoha lety. V plánu je 6 týdnů geofyzikálního měření v Abúsíru, práce ve skladech, proměření geodetické sítě v Abúsíru a také mě čeká dokumentace nového výzkumu kolegy z ústavu dr. Mohameda Megaheda v jižní Sakkáře.
Je polovina dubna, zbývá nám posledních 7 dnů v terénu a ve čtvrtekl 22.4. po práci balíme a odjíždíme do Káhiry. K dnešnímu dni máme cca 14 ha zaměřenou geofyzikou a první výsledky ukazují obrovský potenciál jižního Abúsíru, kde jsme idemtifikovali velké množství archeologických objektů.
Pár fotografií z Abúsíru.


zpět na expedice